Katovice metropolí středoevropského byznysu

04.06.2012, 13:34, PolskyKapital.cz

Od 14. května po následující tři dny se Katovice staly hostitelem Evropského hospodářského kongresu. Již čtvrtý ročník této největší hospodářské události ve střední a východní Evropě, který tradičně pořádalo Slezské vojvodství, zahájili polský premiér Donald Tusk, předseda organizačního výboru prof. Jerzy Buzek, Danuta Hübnerová, eurokomisařka pro regionální politiku, prof. Leszek Balcerowicz a také předseda Evropské komise José Manuel Barroso svým multimediálním vystoupením.


 

„Taková událost ve slezských Katovicích je nesmírně důležitá. Podstatné je to, že se právě v Katovicích setkává byznys, setkávají se politici, diskutuje se o ekonomice, o problémech současné Evropy,“ řekl prezident města Katovice Piotr Uszok.
Kongresu, který nabídl několik desítek panelových diskuzí, seminářů a přednášek, jež se tematicky pojily s prakticky všemi obory společenského a hospodářského života, se zúčastnilo více než 6 tisíc návštěvníků,. Již první diskusní blok s názvem EVROPA 2020 prezentoval nové výhledové finanční rámce, prioriy a strategické cíle Evropské unie. Ústřední tématem zasahujícím do všech přednášek a diskuzí byla finanční krize a hledání řešení a východisek současné situace. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda zdůraznil nezbytnost změny přístupu k práci, zatímco Joschka Fisher, bývalý šéf německého resortu zahraničních věcí, podtrhl nutnost pomoci Řecku.

 


 

 

 

 

 

 

 

V rámci kongresu v prostorách bývalého českého konzulátu v Katovicích proběhlo také polsko-české setkání uspořádané Velvyslanectvím České republiky ve Varšavě. O tom, že posílení polsko-českých vztahů má smysl, se mohli všichni přesvědčit na večerní recepci, jíž se hojně účastnili investoři a podnikatelé z obou zemí.

 


 

 

 

 

 

 

 

,,Máme spoustu českých a polských partnerských měst, některá spolupracují 20 let a více. Lidé a jednotlivé firmy se snaží spolupracovat a my jsme jim zkusili nabídnout možnost setkat se tady, právě na kongresu,‘‘ objasnil myšlenku setkání velvyslanec České republiky ve Varšavě Jan Sechter, dále dodal: ,,Česko-polská spolupráce tady je, rozvíjí se v různých oblastech – v kultuře, sportu, na správní úrovni, ale pokud se jedná o spolupráci malých a středních firem, máme co zlepšovat.‘‘
 

 
« Zpět