Předání darů Základní škole s polským jazykem vyučovacím v Dolní Lutyni

25.05.2011, 11:55, PolskyKapital.cz

Dne 20.5.2011 navštívili zástupci Klubu polského kapitálu pan Dariusz Marcinkowski a pan Jiří Michalik ze společnosti Tauron Základní školu s polským jazykem vyučovacím v Dolní Lutyni.
Během setkání byly předány peněžní prostředky ve výši 20 350,- Kč vybrané při charitativní sbírce během klubem pořádaného 1. česko-polského plesu.


K akci se připojily také polské společnosti působící na českém trhu:
LPP Retail Czech Republic, s.r.o. a CCC Boty Czech s.r.o., ktere předaly poukázky na nákup ve svých obchodech v celkové hodnotě 12 000 Kč,
společnost Unipetrol, a.s,.jeden ze sponzorů plesu, věnoval škole hračky.
Příjemným překvapením bylo, že jeden z hostů plesu, společnost FENICE Poland( www.fenice.com.pl ), se rozhodla školu podpořit částkou 5000 PLN.
Setkání se zúčastnili také zástupci České televize, Českého rozhlasu a regionálního tisku.


 

 

 

 

 

 

 

Škola v Dolní Lutyni je místem s bohatou historickou tradicí. Polský jazyk se stal vyučovacím jazykem v lutyňské škole již roku 1853. V roce 1930 páter Henryk Dziekan zakoupil stavební pozemek, který vyčlenil pro výstavbu polské obecné školy. Škola vznikla z fondů Matice školské, příspěvků obyvatel Lutyně a celého Zaolží a byla slavnostně otevřena v září roku 1930. Škola slouží polským dětem a kultivuje bohaté tradice Těšínského Slezska až do dnešní doby.
Po oficiální části sympatická ředitelka školy, paní Alicja Berki, která v Dolní Lutyni bydlí již přes 30 let, pozvala všechny zúčastněné na vynikající koláče a kávu.

 

V příjemné atmosféře jsme hovořili o potřebách a úspěších a o nejbližších plánech školy i o nejrůznějších aspektech života Poláků v Čechách.
 

 
« Zpět