Idea vzniku Klubu polského kapitálu v ČR

 

O potřebě spolupráce polských společností na území České republiky mluvíme již nějakou dobu. Když se podíváme na historickou spolupráci Polské a České republiky, zjistíme s překvapením, že my, jako polští investoři, musíme fungovat v neprozkoumaném terénu. Pokud se podíváme na nejnovější česko–polské vztahy, můžeme zjistit, že takový základ existuje, příkladem je úzká spolupráce protikomunistické opozice obou států před Sametovou revolucí či dnešní spolupráce politických elit v rámci Evropské unie nebo přítomnost představitelů kultury obou zemí v polských a českých médiích.

 

Příchod polských investorů do České republiky na začátku tohoto století vedl k tomu, že dnes působí na českém trhu firmy důležité i v evropském měřítku. K nim patří Asseco Czech Republic a.s., člen Asseco Group, která se v oboru IT zaujímá 4. místo v Evropě ,nebo Unipetrol a.s., člen obřího petrochemického holdingu ORLEN. To jsou samozřejmě nejviditelnější příklady přítomnosti polského kapitálu v ČR, o jehož síle rozhoduje velký počet společností střední velikosti, reprezentujících různé obory podnikání, například stavební, obchodní, poradenské či marketingové firmy. Tito polští investoři stáli u zrodu nejen integrace, ale také lobbistické podpory působení polských podnikatelů. Nesmíme také zapomenout na velkou aktivitu českých investorů na území Polska. V posledních letech pozorujeme například příchod české energetické společnosti ČEZ na varšavskou burzu, investice společnosti Penta a české společnosti s oblibou používají NewConnect jako místo pro získání nového kapitálu. Proces vzniku Klubu polského kapitálu v České republice by ovšem nebyl možný bez pro-obchodního ducha současného Velvyslance Polské republiky v Česku a Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví Polské republiky v Praze.

 

Chtěli bychom, aby se Klub polského kapitálu se svým portálem stal zastřešujícím prvkem pro naše členy a prostředkem jejich reprezentace na českém trhu. Věříme, že se Klub Polského kapitálu v České republice stane nejen stabilním místem pro obchodní spolupráci, ale také zdrojem informací o obchodním potenciálu Polska pro české firmy.

 

 


Vedení Klubu polského kapitálu v České republice

 

Praha, září 2009